Täna „Radaris“: kahe ema suur mure oma laste pärast

11.06.2019 12:28

Täna kell 21.00 uurib Kanal 2 ajakirjanduslik telemagasin „Radar“ läbi kahe loo, kes on süüdi selles, et ametnikud on kaks noort ema oma murega üksi jätnud? Saate avalugu räägib Oksanast, kellelt endine elukaaslane lihtsalt lapse ära viis. Kas tegemist on lapserööviga või ametnike tegevusetusest tingitud JOKK-skeemiga? Teine lugu toob vaatajateni loo Itaaliast tagasi Eestisse elama tulnud emast, kes võitleb riigi ja kohaliku omavalitsusega, et erivajadusega lapsele abi saada.

 

“Mul peaks rahapuu olema, et pakkuda oma lapsele seda abi mida ta vajab,” tõdeb Annika Ülejõe, kes möödunud aasta suve hakul koos oma 6-aastase poja Luisiga Eestisse elama tuli. Pere naases kodumaale, et kõnepuudega poeg saaks eestikeelses keskkonnas paremat tuge oma kõne arendamiseks. Paraku on nad vajaliku abi saamiseks pidanud viimase aasta jooksul lõputult käima mitmete riigiametite ja kohaliku omavalitsuse asutuste vahet, kus neid erinevatel põhjustel aina edasi on suunatud. “Sel hetkel olin ma 100% veendunud, et ma lahkun Eestist,” kommenteerib Ülejõe järjekordset tagasilööki oma lapsele abi saamise protsessis.


“Laps on tõesti sattunud menetluse objektiks. See on nüüd ametkondade asi selgitada välja, miks nii juhtus ja õppida sellest, et ükski teine laps enam ei satuks sellisesse olukorda,” möönab Õiguskantsleri puuetega inimeste õiguste valdkonna juht Juta Saarevet.

 

Ametnike hoolimatusest põhjustatud lapserööv?

 

Käesoleval kevadel kaotab Tallinnas elav naine – nimetame teda Oksanaks - Ateena Apellatsioonikohtu kohtuotsusega hooldusõiguse oma viieaastase poja Kirilli üle. Täieliku hooldusõiguse lapse üle saab Kirilli isa - Kreeka kodanik, keda me selles loos nimetame Dimitriseks. Tänu sellele otsusele teeb mees 3. mail vastava märke Eesti rahvastikuregistris ja juba 9. mail viib ta lapse riigist minema.


“Raske siin olla,” ütleb Oksana oma lapse toas, mis seisab tühjana juba kuu aega. “Kõik asjad siin meenutavad last. Ei tea, kus ta on…”


See kurb lugu ei saanud alguse üle öö. Sellele eelnesid väga dramaatilised sündmused.

 

 

„Radar“ on Kanal 2s täna kell 21.00, kohe pärast reisisaadet „Meie aasta Iraanis“.

Soovitame vaadata: